Nórsky lundehund (Norsk lundehund)
Pôvod: Nórsko
Použitie: na lov polárnych kačíc
Klasifikácia: 5. skupina – špice a pôvodné plemená; 2. sekcia – severské poľovné psy, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 24. 6. 1987
Celkový vzhľad: nórsky lundehund je špicovitý pes štvorcového formátu, malý, relatívne ľahký, s výrazným pohlavným bimorfizmom. Má silné končatiny s minimálne šiestimi prstami na každej labke, z toho môže skutočne stúpať a riadne sa oprieť o minimálne päť na prednej labke a štyri na zadnej labke. Chvost nesie na chrbte skrútený alebo trocha zrolovaný, alebo aj spustený. Je pozorného, energického a čulého temperamentu.
Veľkosť: psy asi 35–38 cm, sučky 32–35 cm.
Hmotnosť: psy asi 7 kg, sučky asi 6 kg.
Jedinec, ktorý dosahuje hornú hranicu výšky, sa nemá uprednostňovať pred menším, ktorý je v kvalite rovnocenný.
Hlava: suchá, stredne široká, klinového tvaru. Temeno je mierne klenuté, nadočnicové oblúky vystupujú. Výrazný, ale nie príliš vyznačený čelový sklon. Papuľa je klinového tvaru, stredne dlhá, chrbát nosa mierne vyklenutý. Nožnicový zhryz sa uprednostňuje. Kliešťový zhryz a mierny predhryz sa nemajú trestať. Obojstranné chýbanie premolárov v oboch čeľustiach je časté.
Oči: sú mierne šikmo umiestnené, nie sú vypúlené. Dúhovka je žltohnedá. Zrenica je obklopená tenším alebo hrubším tmavohnedým kruhom.
Uši: sú trojuholníkového tvaru, stredne veľké, v nasadení široké, vztýčené, veľmi pohyblivé. Sú zvláštne tým, že chrupavka sa môže stiahnuť okolo ušného otvoru a ušnica poskladať (dozadu alebo pravouhlo nahor) tak, že sa uzavrie zvukovod.
Krk: suchý, stredne dlhý, pomerne mocný a pokrytý bohatou srsťou.
Telo: štvorcové. Mocný, rovný chrbát, iba mierne klesajúce kríže.
Podlhovastý hrudník, stredne široký, pomerne hlboký a priestranný, nie súdkovitý. Línia brucha mierne vtiahnutá.
Chvost: vysoko nasadený, polodlhý, husto osrstený, ale bez zástavy. Nesený v tvare kruhu alebo zrolovaný nad chrbtom, ale aj zvesený. Chvost nemá byť zrolovaný ako u nórskeho buhunda alebo nórskeho losieho psa. Špička chvosta nemá smerovať príliš nabok alebo k slabinám. Keď pozornosť psa upútajú vône alebo zvuky, chvost je spustený a mierne zahnutý dozadu.
Predné končatiny: nie prehnane zauhlené. Predlaktia rovné. Oválne, mierne vytočené labky s minimálne šiestimi prstami, z ktorých päť je výkonných,čiže psa podopierajú. Osem vankúšikov na každej labke. Anatomicky pozostáva komplex palca z jedného dvojitého a jedného trojitého prsta s patričným aparátom šliach a svalov. Dodáva labke veľmi mocný vzhľad.
Zadné končatiny: primerane zauhlené, silné, so svalnatými stehnami a lýtkami. Sedem vankúšikov, keďže stredný veľký a vankúšiky ležiace medzi prstom 0 a 1 zrástli do jedného. Stredný vankúšik preto vyzerá posunutý dozadu. Keď pes normálne stojí na rovnej ploche, jeho hmotnosť je rovnomerne rozložená na vankúšiky. Postavenie zadných končatín je trocha úzke.
Pohyb: ľahký a pružný. Pohyb predných končatín so zvláštnym charakteristickým točením. Pohyb zadných končatín prebieha paralelne.
Osrstenie: mäkká podsada, hustá a drsná krycia srsť. Srsť je krátka na hlave a na prednej strane predných končatín. Bohatšie osrstenie na krku a na zadnej strane stehien. Hustá srsť na chvoste, ale nevytvára zástavu.
Farba: vždy kombinovaná s bielou, červenohnedá až svetlohnedá s viac alebo menej čiernymi špičkami srsti, čierna alebo hnedá alebo biela s tmavými znakmi. Dospelý pes má v krycej srsti viac čiernej farby ako mladý pes.
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa pokladá za chybu, ktorej hondotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.