Plemená

Plemená severských poľovných psov

Slovenská poľovnícka kynológia rozdeľuje poľovné psy do niekoľkých skupín. Stavačov používame na lov drobnej zveri, jazvečíkov na brlohovanie, duričov na spoločné poľovačky na diviačiu zver. Teriéry a sliediče zas majú širšie využitie v poľovníctve. Podľa popisu práce by tu mala byť ešte jedna skupina pre severské poľovné psy. Nakoľko však spôsob lovu aký sa používa v domovských štátoch našich plemien naša legislatíva nepozná tak boli naše plemená zaradené na Slovensku medzi duriče.
Severské poľovné plemená by sme mohli najjednoduchšie rozdeliť do dvoch skupín, na ruské a škandinávske poľovné psy.

Medzi ruské poľovné plemená patria : Západosibírske lajky
Východosibírske lajky
Rusko-Európske lajky

Medzi škandinávske poľovné plemená patria : Karelský medvedí pes
Švédsky losí pes
Nórsky losí pes sivý a čierny
Nórsky Lundehund
Švédsky špic
Fínsky špic

Severské poľovné plemená sa začali na Slovensku objavovať na začiatku 80-tych rokov minulého storočia. Ich využiteľnosť však z dôvodu legislatívy bola obmedzená iba na dohľadávky, aj to len na srnčiu a diviačiu zver. Nakoľko ich kohútiková výška presahovala 50 cm poľovnú upotrebiteľnosť mohli získať iba na farbiarskych skúškach duričov alebo na farbiarskych skúškach malých plemien. Po roku 1989 sa situácia začala meniť aj v poľovníckej kynológii, začalo sa objavovať čoraz viac doteraz málo známych poľovníckych plemien a medzi nimi čoraz častejšie aj severské poľovné psy. Spomedzi ne sa stali najviac obľúbené karelské medvedie psy a západosibírske lajky. Na konci 90-tych rokov na Slovensku počet lajok bol pomerne vyrovnaný počtu karelských medvedích psov. Dnes je však situácia úplne odlišná, trendom sú západosibírske lajky. Objavuje sa aj čoraz viac rusko-európskych lajok, pričom počet karelských medvedích psov stagnuje. Ťažko by bolo možné posúdiť tento trend, možno je to v exteriéri plemena, alebo aj v spoločenských vlastnostiach lajok. Sú žiadanejšie ako karelské medvedie psy alebo aj ostatné severské plemená. Zatiaľ najväčší rozvoj lajok registrujeme v posledných rokoch. Je to predovšetkým výsledok dobrej prezentácie ako aj zmenám v poľovníckej legislatíve. Po rôznych úpravách kynologických predpisov, dnes sú severské poľovné plemená vyrovnanými partnermi ostatných plemien skupiny duričov. Poľovnú upotrebiteľnosť môžu získať na skúškach SD, FSD, FSMP, LSMP, VSMP alebo VP, pričom už dnes neplatí obmedzenie kohútikovej výšky 50 cm ako v minulosti. Zo severských poľovných psov je dnes na Slovensku najviac rozšíreným plemenom západosibírska lajka. Počet aktívne poľujúcich jedincov sa odhadujeme medzi 250 – 300

Zoznam článkov
KRAJINA  PÔVODU :   Fínsko   DÁTUM  PUBLIKÁCIE  OFICIÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU : 12.3.1999   POUŽITIE :                                        Všestranný poľovný pes   FCI KLASIFIKÁCIA.:               Skupina 5         Špicové a…
Štandard psa JÄMTHUND Pôvod: Švédsko Použitie: Poľovný pes na lov losov Klasifikácia: FCI – 5 Pracovné skúšky len v severských krajinách ( Švédsko, Nórsko, Fínsko) Dátum publikovania platného…
13. marca 2018
Štandard psa SVENSK LAPHUND Pôvod : Švédsko Použitie : Pastiersky a strážny pes, v krajine pôvodu sa používa aj ako poľovný, dnes skôr spoločenský pes. Klasifikácia: FCI –…
9. marca 2018
Štandard psa SUOMENPYSTYKORVA Pôvod : Fínsko Použitie : Poľovný pes najmä na lov vtákov, malých predátorov, vodného vtáctva a losov. Je vášnivým poľovníkom, skôr nezávislým, no pri poľovačke…
15. decembra 2017
KRAJINA  PÔVODU :    Rusko   DÁTUM  PUBLIKÁCIE  OFICIÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU :    13.10.2010   POUŽITIE :                                        Všestranný poľovný pes   FCI KLASIFIKÁCIA.:              Skupina 5         Špicové a…
15. decembra 2017
KRAJINA  PÔVODU :    Rusko   DÁTUM  PUBLIKÁCIE  OFICIÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU :    13.10.2010   POUŽITIE :                                        Všestranný poľovný pes   FCI KLASIFIKÁCIA.:             Skupina 5         Špicové a…
15. decembra 2017
KRAJINA  PÔVODU :   Rusko   DÁTUM  PUBLIKÁCIE  OFICIÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU :    13.10.2010   POUŽITIE :                                        Všestranný poľovný pes   FCI KLASIFIKÁCIA.:             Skupina 5         Špicové a…
15. decembra 2017
KRAJINA  PÔVODU : Nórsko   DÁTUM  PUBLIKÁCIE  OFICIÁLNEHO PLATNÉHO ŠTANDARDU : 9.8.1999   POUŽITIE :                                        Poľovný pes pre lov losov     FCI KLASIFIKÁCIA.:                Skupina 5…
15. decembra 2017
Nórsky losí pes čierny (Norsk Elkhund sort) Pôvod: Nórsko Použitie: poľovný pes na lov losov Klasifikácia: 5. skupina – špice a pôvodné plemená, 2. sekcia – severské poľovné…