Ľudia majú chuťové bunky rozlišujúce medzi sladkou, kyslou, slanou a horkou chuťou umiestnené na jazyku; predpokladá sa, že chuťový zmysel psov nie je taký dobre vyvinutý – oproti ľudskému má asi len šestinu citlivosti. Ľudia majú chuťové bunky rozlišujúce medzi sladkou, kyslou, slanou a horkou chuťou umiestnené na jazyku; predpokladá sa, že chuťový zmysel psov nie je taký dobre vyvinutý – oproti ľudskému má asi len šestinu citlivosti.
Chuťovým orgánom je jazyk. Chuť je vnímaná pri priamom styku potravy so sliznicou jazyka. Na jazyku sú časti chuťových buniek špecializované na určité chute (horké, sladké a pod.). Od buniek sú nervovými vláknami prijaté vnemy prenesené do mozgu, odkiaľ sa šíria do zažívacieho ústrojenstva ako príjemné či nepríjemné. Chuť má veľký význam pre zažívanie.
Fakty o psoch
Pes má spolu 42 zubov, a to:
- osem črenových zubov (promolárov) v spodnej čeľusti (štyri na každej strane) a šesť v hornej (tri na každej strane)
- štyri stoličky (dve na každej strane) v hornej čeľusti a šesť v spodnej (tri na každej strane)
- šesť rezákov v spodnej čeľusti a šesť v hornej čeľusti
- dva očné zuby (tzv. špicáky) v spodnej čeľusti a dva v hornej čeľusti
Občas vidieť dvojitý chrup – keď mliečne zuby ešte nevypadli. Niekedy treba mliečne zuby odstrániť veterinárnym zákrokom, aby neprekážali vývoju a činnosti trvalého chrupu. To by sa mohlo nepriaznivo prejaviť na účinnosti trávenia a spôsobiť zdravotné ťažkosti.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005 www.pes.eu.sk, J. Hrušovský a kol.: Pes a jeho výcvik, NAŠE VOJSKO, Praha, 1984