Výcvik poľovného psa na prinášanie zveri Odloženie psa Povel :“ Zostaň ! „

14. marca 2018

Cvik odloženie psa môžeme nacvičovať až po zvládnutí povelov sadni, ľahni a staň. Rozoznávame odloženie dlhodobé a odloženie za pochodu. Odloženie za pochodu má tri polohy a to v sede, v ľahu a v stoji. Tieto tri sú zakončené vrátením sa psovoda k psovi a jeho priradenie k nohe alebo zastavenie psovoda a privolanie psa.

Počiatky výcviku

Cieľom cviku je, aby pes zostal v danej polohe, kým ho neodvoláme. S cvikom začneme u šteniatka hneď ak spoľahlivo ovláda povely sadni, ľahni a stoj. Povelom je „zostaň“.


S nácvikom začneme, keď je psík trochu unavený. Dáme ho do polohy, ktorú chceme a zavelíme „zostaň“. Obtiažnosť cviku je v tom, že pes, hlavne šteňa má tendenciu nasledovať pána čo nám síce pomáha pri privolaní, ale nie pri odložení.

Dlhodobé odloženie

Cvik začíname v polohe ľahni pri nohe psovoda. Zavelíme „zostaň“. Ľavú dlaň jemne priložíme psovi na nos. Spočiatku mu stále držíme dlaň na nose, pes musí zostať ležať. Sme v podrepe a pomaly sa vzďaľujeme, stále s rukou na nose. Pes zostane ležať. Neskôr dáme povel, položíme dlaň a o krok ustúpime a už psa nedržíme. Od psa sa vzďaľujeme len na krátko a málo krokov. Ak pes zmení polohu vrátime sa a dáme znova povel ľahni a zostaň.
Ak pes vydrží v ľahu, môžeme pristúpiť k postupnému predlžovaniu vzdialenosti a času. Pri vykonávaní cviku dlhodobého odloženia je prípustné, aby si pes ľahol na bok zadnou časťou tela. Cvik dlhodobého odloženia patrí medzi najnáročnejšie cviky poslušnosti. Je potrebné, aby sme psa vždy po prevedení cviku pochválili. Pochvalu vykonávame vždy, keď sa psovod vráti ku psovi, ktorý je ešte v ľahu.

Výbornou pomôckou je kolík, o ktorý psa uviažeme vôdzkou čo najbližšie k obojku, kolík by mal mať pri predných labách, aby nemohol vstať a vedel, že je stále pod vplyvom psovoda. Ak už kolík využívate, odbúravajte toto pomaly, aby psa nenapadlo, že bez kolíka smie odísť a zostane len keď je uviazaný.
Vyhnite sa privolaniu psa z dlhodobého odloženia.

Odloženie psa za pochodu

S nácvikom odloženia psa za pochodu v polohách sadni, ľahni, stoj, začíname až potom, keď máme so psom zvládnuté dlhodobé odloženie a aspoň čiastočne ovládateľnosť bez vodidla. V začiatkoch postupuje psovod s nepripútaným psom, počas postupu vydá povel pre polohu, ktorú práve nacvičuje a uloží psa do žiadanej polohy. Po tomto postupuje ďalej v osi pochodu, pričom však stále sleduje psa. V prípade, že sa pes vydá za psovodom alebo zmení požadovanú polohu, je potrebné, aby sa psovod k nemu vrátil a uložil psa do požadovanej polohy.


Počas výcviku platí pravidlo postupného predlžovania vzdialenosti a doby medzi psovodom a psom. Cvik sa spravidla ukončuje návratom psovoda ku psovi, pričom u psa vyžadujeme zotrvanie v polohe až do vydania nového povelu. V začiatočnom štádiu výcviku môžeme používať pomocný povel ( Sadni-zostaň !, Ľahni-zostaň !, Stoj-zostaň ! ). Pokiaľ máme so psom výcvik zvládnutý, pomocný povel vynecháme a používame len konkrétny povel a ľahký úder ľavej ruky na nos psa. Je potrebné si uvedomiť, že sa nejedná o dlhodobé odloženie a preto musíme od psa vyžadovať presné vykonanie cviku a netolerovať mu nepresné vykonanie cviku (popochádzanie a prevaľovanie na bok počas odloženia v sede – v ľahu ).

Odloženie psa za pochodu v polohe ľahni

Tento typ odloženia sa začína nacvičovať po cviku dlhodobého odloženia, pretože ho najviac pripomína. Počas chôdze dáme povel „ľahni“ a „zostaň“ a dlaňou ťukneme psovi po nose. Potom prejdeme psovi po nose až na kohútik a tým ho donútime zostať a ľahnúť. Pokračujeme v chôdzi ďalej. Po pár krokoch zastavíme a skontrolujeme psa. Vrátime sa k nemu ľavým oblúkom a priradíme sa. S výcvikom začíname na vôdzke, neskôr šnúre a nakoniec bez. Platí tu dôslednosť, pes sa nesmie prevaľovať. Nejde o dlhodobé odloženie. Neskôr ako signál bude slúžiť mávnutie psovi nad hlavou – naznačenie ťuknutia do nosa a položenia ruky na kohútik. Psa nikdy neprivolávajte z odloženia, až keď je to nevyhnutné, napr. na skúškach. Trénujte tiež aj rôznu rýchlosť chôdze, prípadne ľahký klus. Platí od jednoduchého k zložitému a kroky k obtiažnosti robte pomaly a vyžadujte presnosť a splnenie povelu.

Odloženie psa za pochodu v polohe sadni

Nácvik je obdobný ako u ostatných odloženiach za pochodu . So psom kráčame a zavelíme „sadni“ a „pomocný povel „zostaň“ a pri tom trhneme vôdzkou dozadu a mierne nahor. Ak to nepomáha, môžeme psa uviesť do polohy rukou položenou na chrbát. Pokračujeme v chôdzi hneď ako pes sadne. najprv spravíme len jeden alebo dva kroky a otočíme sa ku psovi a skontrolujeme ho. Postupne predlžujeme vzdialenosť a čas. Keď si pes zvykne na princíp cvičenia, môžeme vôdzku vymeniť za krátku šnúru a neskôr ju úplne vynechať. Psa z tejto polohy neprivolávame. Necháme ho sedieť, pes vyčkáva až kým sa k nemu nevrátime a nepriradíme ho k nohe povelom. Odmena pre psa nasleduje až po našom návrate k nemu.
Odloženie psa za pochodu v polohe stoj


Základy pre tento povel si môžeme robiť už na prechádzkach, keď máme psa na vôdzke, zavelíme „stoj“ a zabránime v chôdzi ďalej. My pokračujeme až k jeho hlave a pochválime ho. Je to síce trochu obrátene, pes čaká na nás, ale to v tomto prípade nevadí, dokonca je plus, pretože psa môžeme skontrolovať hneď pri plnení povelu a následne ho korigovať. Dbáme na to, aby pes nepopochádzal, ale čakal až kým mu nedáme iný povel. Pri prechádzkach zastavíme viac krát, nezabúdame ho odmeniť. Problém sa môže vyskytnúť, keď pes reaguje už na písmeno „S“ a začína si sadať. Vtedy si obmeníme povel „stoj“. Nebojte sa experimentovať.

Zdroj: www.csv.t35.com, fotografie zo stránky wolfdog.org