Je veľa miest, kam sa môžeme vypraviť, keď hľadáme vhodného psa – od chovateľov čistokrvných psvo a majiteľov krížencov až po útulky. Rozhodnutie je len na vás, ale určite vám pomôže, ak získate čo najviac informácií o možných prednostiach, ale aj nevýhodách určitého psa skôr, než sa definitívne rozhodnete. Možné zdroje, odkiaľ si psa zadovážiť, nájdete v nasledujúcom zozname:
- chovatelia
- súkromní majitelia
- útulky
- náhodne nájdený zatúlaný pes
- obchody s potrebami pre domáce zvieratá
- priatelia a rodina
Viete, že…?
Šteňatá nedostanete po celý rok; v zime sa ich rodí menej než na jar a v lete.
Ako nájsť vhodného psa
Miestna tlač, obchod s potrebami pre domáce zvieratá, nástenka u veterinára, časopisy pre psíčkarov, informácie od priateľov alebo rodiny a útulky, to všetko sú možné zdroje, kde môžete nájsť šteňa alebo dospelého psa. Ak túžite po šteňati, pamätajte, že by malo mať najmenej šesť týždňov, než môže bez rizika opustiť sučku. Vtedy by už malo byť odstavené a schopné žrať krmivo pre šteňatá, v ideálnom prípade aj socializované so širokým okruhom ľudí a iných zvierat. Sú chovatelia, ktorí radšej počkajú dlhšie, než pustia šteňa do sveta, takže psíky sú už čistotné a majú za sebou prvé očkovanie.
Rada
Niektoré psy sú prirodzene pokojné až usadlé, zatiaľ čo iné sú vyslovene extrovertné a predvádzajú sa ako klauny. Možno obe tieto formy správania nájdete u jedného jedinca. Hlučná, živá rodina s malými deťmi a ďalšími zvieracími miláčikmi nie je vhodným miestom pre plachého a citlivého psa, avšak živý, veselý a hravý psík je zasa nevhodný do pokojnej, tichej domácnosti.
Ktorý zdroj je najlepší?
U každého človeka hrá úlohu niekoľko hľadísk, ktoré musí brať do úvahy. Ako sa dozviete ďalej, nijaký zdroj nie je najlepší.
CHOVATELIA
Pri výbere šteňaťa, či už je alebo nie je čistokrvné, je vždy najlepšie vybrať si z celého vrhu. Vzhľad šteniat určite ovplyvní váš výber, ale mali by ste si všímať aj správanie; mali by ste siahnuť po zdravo vyzerajúcom jedincovi, najaktívnejšom, živom a priateľskom, ktorý vám sebaisto vyjde v ústrety. Nevyberte si zviera, ktoré nevyzerá zdravo, ináč by ste s ním mohli mať v budúcnosti problémy, a radšej choďte inde.
To však neznamená, že na pohľad choré zvieratá nemajú právo na život. Niekedy ochorenie nemusí byť také vážne, ako sa môže zdať! Preto… dajme šancu každému…
Niekedy možno získať od chovateľa staršieho čistokrvného psa, pre ktorého už nemá odbyt, alebo šteňa z neplánovaného spojenia či psíka nevhodného na chov. Chovatelia niekedy naliehajú, aby ste takého jedinca dali vykastrovať, aby sa už nedal použiť na chov.
PRIATELIA A RODINA
Rozhodnúť sa pre staršieho, čistotného a cvičeného psa je dobrý nápad, ak si netrúfate na výchovu šteňaťa. Neváhajte, najmä ak vám priateľ ponúkne slušne vychovaného psa.
Zakúpením dospelého psa však prichádzate o najkrajšie obdobie života šteňaťa – jeho detstvo. Nezažijete jeho naivné šantenie, prvé pokusy o vrčanie a brechot, nepocítite jeho mäkkú srsť. Okrem toho, dospelému psovi môže trvať dlhší čas, kým si zvykne na nový domov.
ÚTULKY
Ak sa rozhodnete pre psa z útulku, pokúste sa od zamestnancov zistiť o ňom čo najviac. Niektoré psy napríklad nebudú čistotné, ak predtým viedli tulácky život.
Ak si vyberiete psa z útulku, získate tak nielen spoločníka, ale budete mať aj dobrý pocit, že ste mu zrejme zachránili život, pretože mnoho nechcených zvierat treba nechať uspať. Nájsť domov pre staršie psy je ťažšie než získať ho pre mladšie. Ak teda hľadáte tichého, pokojnejšieho spoločníka, uvažujte o „zlatom staršom“. Starší pes bude žiť kratšie, čo môže byť aj istá výhoda, ak už sami máte svoje roky. Navyše bude pravdepodobne lepšie znášať doma samotu, keď odídete do práce, a ak máte trochu šťastia navyše, staršie psy sú zvyknuté žiť aj ako domáci miláčikovia.
TÚLAVÉ PSY
Pes sa niekedy dostane do domu, kde je vítaný, alebo náhodou stretnete psíka, o ktorom sa domnievate, že ho majiteľ opustil. Ak ste našli takéhoto „zatúlaného psa“, uvedomte si, že niekde sa niekto môže trápiť nad stratou svojho miláčika. Pokúste sa preto majiteľa nájsť – nález oznámte miestnym úradom, útulkom, vyveste oznámenie v miestnych obchodoch a u veterinárov, dajte psa identifikovať čítačkou mikročipov. Ak ste si naozaj istí, že ho niekto odložil, vezmite ho k veterinárovi na kontrolu zdravotného stavu, a ak je to potrebné, dajte ho vykastrovať.
OBCHODY SO ZVIERATAMI ALEBO „MNOŽITEĽSKÉ FARMY“ (chovatelia mnohých plemien)
Ubezpečte sa, že sa o zvieratá dobre starajú, že majú dosť priestoru, krmiva, vody a vyzerajú zdravo. Ak sú psy pohromade v prostredí, ktoré nie je celkom ideálne, je tam stály „obrat tovaru“, hrozí nebezpečenstvo infekcie, ktorá sa môže prejaviť až keď si psíka prinesiete domov. Kúpa z takéhoto obchodu alebo „farmy“ sa neodporúča.
Koľko vás pes bude stáť?
CHOVATEĽ ČISTOKRVNÝCH PSOV
Záleží na plemene; ak je pes výstavný, ceny sa dosť líšia, spýtajte sa aj inde.
RODINA A PRIATELIA
Nečistokrvné šteňatá alebo dospelé psy sa obyčajne dávajú „do dobrých rúk“ zadarmo, cena šteniat zo spojenia chovných psov, ale bez preukazu pôvodu, a čistokrvných psov sa bude líšiť podľa dôvodu, prečo psa predávajú.
ÚTULKY
Väčšinou sa platí príspevok na kastráciu a očkovanie.
TÚLAVÉ PSY
Zadarmo.
OBCHOD SO ZVIERATAMI
Ceny sa líšia: čistokrvné psy sú drahšie než nečistokrvné.
Pes a budúci prírastok v rodine
Ak žena čaká dieťa, bolo by lepšie počkať s obstaraním psa až po pôrode. Pes potom bude na bábätko pozerať ako na člena rodiny, a nie ako na nevítaného votrelca. Ak chováte aj iné zvieratá, ako budúca mamička by ste si mali dať pozor na toxoplazmózu a toxokarózu, ale ak svojich miláčikov pravidelne odčervujete a zachovávate pravidlá domácej hygieny, riziko by malo byť minimálne.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk