Výbava pre psa

20. februára 2018

Pohodlné bývanie a výbava psa

Pre príjemné a priateľské spolužitie vás a vášho psa je dôležité vytvoriť zodpovedajúce podmienky: pohodlné bývanie, potrebnú výbavu, náležitú veterinárnu starostlivosť a predovšetkým kvalitnú, vyváženú stravu pre zdravý a spokojný život.

Čo všetko musíte zaistiť pre spokojný život vášho psa?

  1. Lôžko a podstielka
  2. Miska na krmivo a vodu
  3. Vrecká na výkaly
  4. Hračky
  5. Obojok, vôdzka a náhubok
  6. Klietka – prepravka
  7. Potreby na česanie
  8. Búda a výbeh
  9. Súprava prvej pomoci

 

LÔŽKO A PODSTIELKA

Vyberte také lôžko (pelech), ktoré bude pre psa dostatočne veľké, keď dorastie, so zvýšenými bočnými stranami, aby doňho nefúkalo, a vyrobené z ľahko čistiteľného materiálu. Lôžkoviny by mali byť dostatočne pevné, aby sa na nich ležalo pohodlne, a z pracieho, ľahko schnúceho materiálu. Prikrývky, staré paplóny a podhlavníky sú ideálnym izolačným materiálom. Všetko by ste mali často prať, aby pes bol v čistom prostredí bez bĺch.
Pokiaľ plánujete pre vášho psa vonkajšie bývanie, tak je to pohodlná zateplená búda alebo dostatočne veľký koterec na tienistom mieste. Pes v žiadnom prípade nepatrí na reťaz alebo do tesnej klietky!

Pri šteniatku tiež nezabudnite na dostatok priestoru na hranie. Šteniatko má prvé týždne života stráviť s vami v dome či byte, a to aj v prípade, že bude neskôr bývať vonku. Prečo?

  • Horšie sa vyrovnáva s nepriaznivými teplotnými vplyvmi a jeho imunitný systém zatiaľ nie je pripravený čeliť infekčným chorobám.
  • Tesný kontakt je tiež dôležitý pre vytváranie trvalých väzieb šteniatka k jeho okoliu.

 

LÔŽKA A LÔŽKOVINY: STRUČNÝ PREHĽAD

 
Kartónová škatuľa

PRE:

  • Lacné.
  • Ľahko sa zoženie.
  • Vysoké boky chránia pred prievanom.

PROTI:

  • Musí sa často meniť.
  • Potrebuje lôžkoviny.
  • Dá sa ľahko rozhrýzť.
 
Z plastu

PRE:

  • Lacné.
  • Hygienické.
  • Dá sa ľahko čistiť.
  • Vysoké boky chránia pred prievanom.

PROTI:

  • Potrebuje lôžkoviny.
  • Dá sa ľahko rozhrýzť.
 
Prútené

PRE:

  • Dobre vyzerá.

PROTI:

  • Drahé.
  • Nechráni pred prievanom.
  • Usadzuje sa v ňom prach a chlpy. 
  • Potrebuje lôžkoviny.
  • Dá sa ľahko rozhrýzť.

 

Čalúnené alebo z umelej kožušiny

PRE:

  • Pohodlné.
  • Obyčajne nepotrebuje lôžkoviny.

PROTI:

  • Ak sa pravidelne neperie, je možné, že sa v ňou usadia blchy.
  • Môže sa zle prať a sušiť.
  • Drahé.
  • Dá sa ľahko rozhrýzť.
Plnené alebo lisované z polystyrénu

PRE:

  • Pohodlné.
  • Hreje.
  • Psy ho zbožňujú.

PROTI:

  • Bude veľmi prácne odstrániť všetky polystyrénové guľky, aby sa mohla vyprať
  • obliečka. Ak sa vysypú, trvá dlho, než ich pozbierate.
  • Dá sa ľahko rozhrýzť.

 

MISKA NA KRMIVO A VODU

Váš pes by mal mať svoje vlastné misky na krmivo a vodu, ktoré sa nedajú prevrátiť. Najlepšie sú keramické s glazúrou alebo antikorové, lebo sa dajú ľahko čistiť a pes ich nerozžuje, ale stačia aj plastové. Postavte misky na podložku, ktorá sa dá ľahko utrieť, alebo na papier, aby netrpela podlaha.

Veľkým plemenám zadovážte misky s výškovo nastaviteľným podstavcom. Znížite tak riziko zdravotných komplikácií (nadúvanie alebo pretočenie žalúdka) a psíkovi sa navyše bude jesť pohodlnejšie.

 

VRECKÁ NA VÝKALY

Slúžia na to, aby sa s nimi dal zdvihnúť trus vášho psíka ľahko a hygienicky tak, aby ste sa ho mohli zbaviť doma alebo počas prechádzky. Na mnohých miestach v mestách sú ekologické zberače výkalov umiestnené spolu s vreckami na špeciálnych odpadkových košoch určených výlučne na odkladanie psích výkalov. Je dobré mať takéto vrecko s lopatkou z tuhého papiera so sebou aj na prechádzkach, kde takéto koše nie sú.

 

HRAČKY

Hra so psom je pre človeka zábava, ale uspokuje aj jeho pud ísť po stope, pozorovať, zakrádať sa, naháňať, chniapať, hrýzť, triasť, zabíjať a požierať. To všetko môžeme na našich ináč poslušných miláčikoch pozorovať. Pohybovať hračkami tak, aby napodobňovali správanie koristi, bude pre psa zábavné a pre vás zaujímavé.
Hádzanie hračiek priláka väčšinu psov ku hre, pretože v nich prebudí pud „naháňaj – chyť“. Tento inštinkt môžete použiť na nácvik privolania a aportu. Ukrývanie hračiek, ktoré pes musí vysliediť a chytiť, uspokojí ich stopovací inštinkt a pud „chyť – zabi“. Trasenie hračkou je psí spôsob, ako korisť omráčiť alebo zraniť tak, aby sa nebránila.

Rozhryzenie hračky alebo jej trhanie uspokojuje pud „otvoriť korisť“ a získavať kusy mäsa.

Takzvané aktívne hračky ho spolu s granulami zabavia tak dlho, ako treba. Aktívne hračky sú upravené tak, aby sa do nich mohli ukryť napríklad granule. Pes sa bude snažiť, aby sa k nim dostal, a to ho dostatočne dlho zamestná. Granule musia mať správnu veľkosť a musia sa používať iba pod dozorom, aby sa pes nezadusil.

Pri nákupe hračiek nezabúdajte, že ich bezpečnosť je oveľa dôležitejšia ako farba a tvar. Hračka musí byť dostatočne veľká, aby ju pes nemohol prehltnúť. Ak má vaše šteňa tendenciu hrýzť veci, vyvarujte sa gumových zvieratiek alebo postavičiek. Odstávajúce časti priam lákajú, aby ich šteňa ohrýzalo a väčšia časť gumy môže ľahko uviaznuť v črevách. POZOR: detské hračky sú pre šteňa nebezpečné!

 

OBOJOK, VÔDZKA A NÁHUBOK

Obojky môžu byť najrôznejšie, ale najvhodnejšie sú široké kožené alebo látkové či kombinovaný obojok, ktorý tvorí z troch štvrtín nylon alebo koža a z jednej štvrtiny retiazka. Kombinované obojky sú vhodnejšie na výcvik, pretože nimi môžete zarachotiť a upútať tak pozornosť psa. Látka nemôže psovi poraniť krk. Obojok správne sedí, keď medzi obojok a krk možno strčiť dva prsty. Obojok pravidelne kontrolujte, aby psa nedrel a aby rastúcemu psovi vždy dobre sadol.

Sťahovacie retiazkové obojky nie sú vhodné, pretože môžu zvieraťu spôsobiť bolesť, nepohodlie alebo mi i ublížiť.

Menovka s adresou a menom sú základné prvky bezpečnosti vášho psa i vášho okolia. Musia byť tak pevné, aby odolali váhe vášho psa v akejkoľvek situácii.

Vôdzky tak ako obojky dostať vo všetkých možných dĺžkach a typoch, ale je dôležité, aby ste pre seba a vášho psa vybrali tá najvhodnejšiu. Vôdzka musí byť pohodlná, aby ste s ňou mohli psa ovládať. Musí byť dostatočne dlhá, aby ste ju mohli nosiť prevesenú. Ak je vôdzka napnutá, psa budete ťahať, ak je príliš dlhá, bude vám zavadzať. Vyberte si látkovú alebo koženú vôdzku, ktorá sa dá ľahko predĺžiť alebo skrátiť podľa potreby a budete mať to najlepšie – či už na výcvik alebo na prechádzky.

Samonavíjacie vôdzky dostať v rôznom prevedení. Vyberte si takú, ktorú možno ľahko zvinúť naspäť vo cvhíli, keď je to potrebné. Zaobstarajte si typ zodpovedajúci hmotnosti vášho psa, ináč nebude dosť pevná, aby ste psa zvládli. Sú známe aj prípady, že vôdzka pod tlakom praskla, udrela majiteľa do tela alebo do ruky a spôsobila mu zranenie. Pre istotu takéto vôdzky nepoužívajte pre psy, ktoré ťahajú, alebo sa ľahko rozrušia.

Samonavíjacie vôdzky nie sú vhodné v blízkosti cesty alebo pasúcich sa hospodárskych zvierat. Mohlo by sa stať, že vôdzku nestiahnete včas, čo môže zaviniť nehodu. Samonavíjací mechanizmus sa tiež používaním opotrebuje, alebo sa môže poškodiť nečistotou či vlhkom. Preto ho pravidelne kontrolujte, ak nechcete, aby vôdzka zlyhala, keď ju budete najviac potrebovať.

Náhubok psovi najskôr vyskúšajte. Má byť taký dlhý, aby sa vpredu nedotýkal ňufáka a taký hlboký, aby pes mohol otvoriť papuľu.

 

KLIETKA – PREPRAVKA

Viacúčelová prepravná klietka sa môže využívať aj ako prechodný pelech, je vhodná pri výchove k čistote, na oddelenie psa od rodiny a ostatných zvierat, ak je to z rozličných dôvodov potrebné, a samozrejme zaručí bezpečnosť psa pri cestovaní. Klietky sa vyrábajú v rozličných veľkostiach s rôznym spôsobom otvárania. Dobré pevné prepravky sú drahé, takže si vyberte takú, do ktorej sa pes vojde aj v dospelosti. Lacné prepravky bývajú nekvalitné a slabé, preto sa nevyplatia: dlho nevydržia.

Plastové alebo drôtené klietky sú menej hlučné a lepšie sa čistia než klietky z holého alebo galvanizovaného kovu. Klietka s dvoma dvierkami je vhodnejšia, najmä do auta.
Klietka však nie je nevyhnutnosťou, veľa majiteľov psov ju nemá zakúpenú.

 

POTREBY NA ČESANIE

Všetky psy treba pravidelne vyčesávať. Niektoré plemená potrebujú túto starostlivosť častejšie, aby ich koža a srsť boli v dobrej kondícii, aby vyzerali pekne a príliš netrúsili chlpy po celom dome a aby sa im srsť nezlepovala.

Tvrdá kefa je najlepšia pre krátkosrsté plemená. Plemenám s polodlhou srsťou najlepšie vyhovuje tvrdá kefa a špeciálna jemná rukavica na leštenie srsti. Na odstránenie chuchvalcov je najlepšia kovová kefa. Chovateľ alebo miestny salón pre psy vám poradí, aké vybavenia je pre vášho psa najvhodnejšie.

Majitelia plemien, ktoré pravidelne potrebujú strihať alebo trimovať, si budú musieť zadovážiť vhodné pomôcky, aby starostlivosť o srsť zvládli doma. Je to lepšie, ako chodiť každých pár týždňov na profesionálnu úpravu. Profesionálna úprava je oveľa ťažšia, ako sa zdá na prvý pohľad. Vyžaduje si zručnosť a prax, takže si budete musieť nechať najprv ukázať, ako sa to robí, aby ste aj vy dosiahli slušný výsledok.

 

BÚDA A VÝBEH

Búda alebo výbeh sú užitočné z niekoľkých dôvodov:

  • pre psa, ktorý pravidelne uteká zo záhrady
  • psa možno nechať uschnúť po prechádzke v mokrom prostredí a blate
  • pes je pod kontrolou, keď prídu hostia, ktorí sa psov boja alebo psov nemajú radi
  • zabráni stretnutiu so psom, ktorého priviedla návšteva
  • pes si má kde v pokoji odpočinúť, kedykoľvek to potrebuje

 

SÚPRAVA PRVEJ POMOCI

Je nevyhnutná na ošetrenie drobných poranení a poskytnutie prvej pomoci, kým starostlivosť prevezme veterinár. V obchodoch s potrebami pre zvieratá dostanete kúpiť hotovú súpravu alebo si ju môžete poskladať sami s pomocou vášho veterinára.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk

 

 

Kategórie: