Keď uhynie vaše milované zvieratko alebo sa blíži jeho smrť, má to často hlboký vplyv na všetkých, čo ho mali radi a starali sa oňho. Pre mnohých ľudí je strata blízkeho tvora, akým je pes, porovnateľná s pocitmi pri úmrtí člena rodiny či blízkeho priateľa. Ľudia sa s touto traumou vyrovnávajú rôznymi spôsobmi, všetci však prežijú niektoré alebo všetky uvedené štádiá zármutku:
- očakávanie straty
- šok
- prekonanie
- zloba
- depresia
- zmierenie
Prečo umierajú
- Pes môže uhynúť z týchto dôvodov:
náhla smrť následkom nehody alebo choroby - eutanázia (utratenie) po nehode alebo chorobe, keď zotavenie nie je možné a kvalita života psa je alebo bude zlá.
Ak je smrť náhla, nebudete na ňu pripravení a určite to bude obrovský šok. Ak musíte nechať psa „uspať“, môžete sa na to pripraviť, aj keď to asi nebude bolieť menej. Mnohí majitelia cítia zodpovednosť za smrť svojho miláčika, trápia sa a rozmýšľajú, či nebolo možné smrti predísť, keby urobili niečo inak. Je to normálna reakcia, i keď nemôže zmeniť, čo sa stalo. Zamerajte sa na šťastné chvíle, ktoré ste spolu so psom prežili a zachovajte si spomienky.
Eutanázia
Eutanázia je najhumánnejší spôsob, akým pes môže uhynúť. Predĺžené prirodzené umieranie môže byť traumatické pre zviera i pre jeho majiteľa. Hoci nasledujúce riadky môžu niekoho rozľútostiť, pomôžu pochopiť, ako k eutanázii dochádza
Najprv všetko prediskutujte so svojím veterinárom a potom sa rozhodnite, kde k nej dôjde, či doma alebo vo veterinárnej ordinácii. Vhodnejšie a praktickejšie je to u veterinára. Preberte s ním aj to, čo s telom vášho miláčika. Potom si dohovorte dátum, aby sa utrpenie psa i vaše trápenie zbytočne nepredlžovalo.
NA VETERINÁRNEJ KLINIKE
Dohovorte sa na čase, keď v ordinácii nebude rušno alebo sa spýtajte, či môžete vojsť súkromným vchodom, aby ste nemuseli prejsť cez preplnenú čakáreň. Dajte sa do ordinácie a späť odviesť niekým, kto vám poskytne duševnú oporu; určite budete znepokojený a sami by ste to horšie zvládli.
Postarajte sa, aby cesta tam i naspäť bola čo najpokojnejšia, bez stretu a tichá. Keď to vydržíte, zostaňte so psom v jeho poslednej chvíli. Keby vás to príliš rozrušilo, požiadajte veterinára a sestru, aby všetko vykonali bez vás. Vaše rozrušenie sa odrazí v správaní vášho psa a jeho odchod nebude taký pokojný, aký by mal byť.
Koniec
Celý proces je rýchly a celkom bezbolestný. Ak je pes úzkostlivý alebo sa nenechá držať, môže mu veterinár podať sedatívum. Do neho je pridaná injekcia obsahujúca nadmernú dávku anestetika. Vyvolá ospalosť, potom pes upadne do bezvedomia a o niekoľko sekúnd pokojne umrie. Keď je ťažké nájsť potrebnú žilu, veterinár môže vpichnúť injekciu priamo do srdca alebo obličky. Majiteľa to môže dosť znervózniť, preto bude na prospech všetkých, keď so psom bude zaobchádzať a upokojovať ho skúsená veterinárna sestra.
Potom
Veterinár vášho psa odvezie a dá ho pochovať alebo spáliť, alebo si ho môžete vziať domov, a pokiaľ je to povolené, pochovať ho na obľúbenom mieste vo vašej záhrade. Hrob by mal byť aspoň meter hlboký a vzdialený od vodných zdrojov. Svoje služby teraz ponúkajú aj cintoríny a krematóriá pre psy.
Zármutok
Treba si uvedomiť, že smútenie je nevyhnutná súčasť procesu vyrovania sa s úmrtím blízkeho tvora. Čas jeho trvania je rôzny. Niekto je schopný vyrovnať sa so stratou a spamätáva sa rýchlejšie, inému to môže trvať mesiace, možno aj roky. Nech všetko trvá akokoľvek dlho, keď to potrebujete, neostýchajte sa smútiť. Nevhodné potlačenie zármutku ovplyvní vaše duševné i telesné zdravie.
Kedy najviac potrebujete pomoc
Niekedy sa zdá, že ste sa už so stratou vyrovnali. Zármutok váš však opäť zastihne v nečakanej chvíli, keď vám psa niečo pripomenie. Znova vás zavalí pocit nesmierneho smútku. Nehanbite sa hľadať oporu u členov rodiny a u priateľov. Pokiaľ však ničivý smútok pretrvá naďalej a nie ste schopní si s ním sami poradiť, vyhľadajte lekára. Možno potrebujete lieky, ktoré pomôžu vysilujúci smútok zmierniť a umožnia vám vrátiť sa k bežnému spôsobu života.
Deti a strata miláčika
V závislosti od veku reagujú deti na smrť domáceho miláčika rôzne. Mnohí z nich prežijú tento nevyhnutný okamih života prvý raz. V tomto prípade veľmi pomôže, ak sa rodič porozpráva s výchovným poradcom, ako vysvetliť dieťaťu smrť.
Dieťa môže oceniť aj podporu tretej osoby.
Nikdy nepodceňujte zármutok dieťaťa alebo jeho reakciu na smrť domáceho miláčika, lebo naň môže pôsobiť rôzne. Môže mať dlhodobý a škodlivý vplyv na správanie detí, na ich zdravie a schopnosť pripravovať sa do školy. Je rozumné nepoužiť výraz „nechali sme psíka uspať“, lebo to môže vzbudiť falošnú nádej, že jedného dňa sa štvornohý priateľ zobudí a vráti sa.
Rozhodnutie, či má dieťa vidieť psa mŕtveho, závisí od veku a duševného stavu dieťaťa. Skúsený poradca vám povie, čo je najrozumnejšie.
Smútenie
Nielen majitelia smútia nad smrťou svojho miláčika. Stratu cítia aj ostatné zvieratá v domácnosti, najlepšie je pokračovať s ostatnými zvieratami v bežnom režime života a dovoliť im, aby si sami určili svoju hierarchiu. Problémy môžu nastať, ak príliš skoro privediete domov nové zviera.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk