Porozumenie psom a reč psieho tela

21. februára 2018

Psy používajú na komunikáciu širokú škálu výrazov tváre, hlasových prejavov a držania tela. Mnohí majitelia so svojimi psami hovoria, a niekedy sa zdá, že si navzájom rozumejú. Psy majú bohatý univerzálny jazyk a niektorí ľudia sa pokúšali „preložiť“, čo hovoria. Aj vy sa môžete naučiť a pochopiť, čo vám pes oznamuje, ak sa budete držať pokynov z nasledujúceho zoznamu:

  • pozoruj
  • počúvaj
  • uč sa
  • rozumej

 

Pokojný, spokojný a zvedavý

Vzpriamené uši, vľúdny výraz, záujem o okolie – to všetko naznačuje pokojného, spokojného a zvedavého psa. Toto plemeno, nemecký ovčiak, bolo vyšľachtené v jeho rodnej krajine na pasanie oviec. Má prirodzený pud ich strážiť a bdieť. Výraz tohto psa vyjadruje, aký má byť – ostražitý, veľkorysý a inteligentný.

 

Nešťastný alebo chorý

Držanie tela naznačuje, že pes je skľúčený a nešťastný. Tento postoj zaujíma pes, ktorý cíti vo svojom prostredí napätie (má dojem, že ho ohrozuje iný pes, neznáša rušnú domácnosť, trpí telesným i duševným týraním alebo ho niečo bolí, je chorý).

 

Agresia z bojazlivosti

Výraz strachu a obrannej agresie. Uši vzadu, papuľa široko otvorená, pysky povytiahnuté, aby bolo vidieť zuby, hlava smeruje nahor, pripravená uhryznúť. Oči sú uprené na protivníka, aby pes mohol v prípade potreby opätovať útok. Výraz sprevádza séria výbušných výštekov, ktoré majú útočníka odradiť.

 

Vyľakaný

Vyľakaný pes bude cúvať od zdroja znepokojenia. Chvosť a uši sú schované mimo nebezpečenstva v prípade útoku. Oči uprene sledujú to, čoho sa bojí, aby mohol rýchlo utiecť. Vidieť bielka očí. To znamená, že oči sú široko roztvorené, aby mohli nazbierať čo najviac informácií. Srdce bije zrýchlene a telo sa pripravuje na rýchly útek.

 

Agresívny

Toto je úmyselný prejav sily, ktorým je súperovi daná možnosť ustúpiť. Ten však musí byť pomalý a zjavný, aby nevyvolal útok. Týmto výrazom pes dáva najavo, akú má impozantnú výzbroj (zuby). Pysky má vytiahnuté celkom nahor; preto kútiky papule smerujú dopredu, nie ako pri agresii bojazlivosti, keď sú stiahnuté dole.

 

Hravý

Tento signál hovorí „Rád by som sa s tebou hral“. Psy ho používajú voči ľuďom aj iným psom a zvieratám. V tejto pozícii zostanú niekoľko sekúnd, vrtia chvostom, potom vyskočia, odbehnú a pozrú sa cez plece, aby videli, či ich pozvanie bolo prijaté. Veľa psov ho používa ako privítanie a „usmievajú sa“, aby ukázali, že sa približuje človek, ktorého poznajú.

 

Nesvoj (nepokojný, stiesnený)

Postoj tohto psa a držanie tela ukazujú, že sa bojí a je znepokojený; nevie o bezpečnom mieste, kam by sa ukryl. Nešťastne čaká, že sa stane niečo nádejné. Uši má zdvihnuté, aby ho upozornili aj na ten najtichší zvuk, ktorý mu naznačí, čo bude ďalej.

 

Opatrný

Takto sa s neznámym psom nepozdravíme. Psy, najmä tie, ktoré boli v minulosti týrané, tento prístup znepokojí a snažia sa cúvnuť od „ohrozenia“. Uši sú vzadu (aby boli v prípade útoku chránené), oči široko roztvorené (aby lepšie videli hrozbu) a chvost schovaný medzi nohami (aby sa mu niečo nestalo). Siahať na psa spredu a pozerať sa mu priamo do očí, znamená naznačovať mu útok.

 

Výskumník

Oňuchávaním ľudí, zvierat a všetkého ostatného v okolí pes nachádza dôležité informácie o tom, či objekt v blízkosti je jeho priateľ alebo nepriateľ, akého je pohlavia, či je pripravený na párenie, prípadne či je to niečo na zjedenie. Majitelia prinesú na svojom oblečení množstvo vôní, najmä ak sa stretli s inými psami alebo zvieratami. Pes prirodzene chce všetky tie vône preskúmať. Ak nenájde nič zaujímavé, často začne čuchať ľuďom pri slabinách, aby nabral pach človeka, ktorého chce preskúmať. Je to trápne pre majiteľa i pre návštevy, ktoré táto dotieravosť obťažuje.

 

Podrobenie (podriadenosť)

Pes sa prevráti na chrbát, ukazuje brucho a zraniteľnosť. Je to dôkaz, že prijíma vyššie postaveného jedinca. Táto strategická poloha umožní psovi dostať sa zo situácie, v ktorej by inak dostal bitku.

 

Podrobený (submisívny) široký úsmev

Takýto submisívny široký úsmev si ľudia často pletú s agresiou. V skutočnosti sú tieto široké úsmevy obdobou ľudského úsmevu a pes nimi víta ľudí, ktorých pozná, alebo odpovedá na karhanie. Tieto úsmevy sú vyhradené skôr ľuďom než psom, a sklon takto sa smiať je pravdepodobne dedičný a vrodený.

 

Štekanie

Štekanie je rečou psa a slúži na vyhlásenie poplachu a varovanie ostatných členov svorky (ľudskej i zvieracej) pred votrelcom. Je to účinný spôsob odradzovania mnohých nepriateľov a naznačuje aj vysoké vzrušenie, napríklad pri hre.

 

Načúvanie

Nastavením hlavy na bok pes natáča ucho, aby lepšie zistil zdroj a smer zvuku.

 

Zavýjanie

Zavýjanie je dobrý spôsob komunikácie s ostatnými psami, keď sú ďaleko. Pri odlú-čení od svorky (ľudskej alebo ďalších psov) vytie a čakanie na odpoveď pomôže strate-nému psovi opäť nájsť správny smer. Psy chované v kotercoch a niekedy aj tie, ktoré sú celé dni doma samy, bez majiteľa, zavý-jajú, akoby chceli svorku zasa zjednotiť.

 

Zívanie a olizovanie pyskov

Zívanie a vystrkávanie jazyka je jedným z prvých znamení, že situácia psa znepokojuje. Možno je v spore sám so sebou; pokúša sa rozhodnúť, či má ísť preč alebo naznačuje, že ho niečo trápi. Ľudia sa často mylne domnievajú, že pes je unavený a nevšímajú si tento dôležitý signál.

 

Žobranie alebo domáhanie sa pozornosti 

Veľa psov sa naučí, že dvíhaním labky alebo škriabaním a dobiedzaním nosom donúti človeka, aby sa mu venoval alebo mu dal nejakú maškrtu. Hlava psa smeruje nahor a jeho zmysly sú upriamené na to, čo chce. Pes tak naznačuje sebadôveru a odhodlanie. Na druhej strane pes, ktorý dvíha labku, ale so sklonenou hlavou (čo naznačuje, že zuby sú v nečinnosti) je submisívny.

 

Odpočívajúci a uvoľnený

Psy spiace so zavretými očami a celkom uvoľneným telom ukazujú, že sa vo svojom prostredí cítia bezpečne. Psy, ktoré spia s jedným okom otvoreným a uchom napoly vztýčeným, nie sú celkom uvoľnené a boja sa zaspať. Sú pripravené na akciu, keby sa náhodou prihodilo niečo vzrušujúce.

 

Utkvené (obsesívne) správanie

Nazýva sa aj stereotypné. Pes sa tak správa, pretože sa mu tento zvyk vžil, hlboko sa zakorenil. Dobrým príkladom je zviera v zoo, ktoré stále chodí sem a tam okolo plota alebo sa klembá. Znamená to preňho aspoň nejakú činnosť a istú útechu. Príkladom stereotypného správania psov je naháňanie vlastného chvosta, pričom si nevšíma nič okolo. Niekedy chvost chytí a do krvi si ho poraní, dôležité však preňho je prenasledovanie. I keď má chvost kupírovaný, bude naháňať pahýľ. Prostredie s viacerými podnetmi a hrami s hračkami môže psa uspokojiť a potlačiť jeho nutkanie na náhradné konanie. Medzi príčiny utkveného konania zaraďujeme:

  • časté situácie, ktoré psy vystrašia (napríklad sprevádzané týraním)
  • frustrácia
  • očakávanie (napríklad pred kŕmením alebo prechádzkou)
  • nevhodné prostredie
  • pes nerozumie, čo sa od neho žiada
  • izolácia (nedostatok styku s ľuďmi alebo zvieratami)

 

Čo nám chce pes oznámiť

Uši smerujúce dozadu znamenajú hrozbu, najmä ak pri tom cerí zuby.
Uši dozadu a zovretá tlama sú výrazom neistoty.
Ak pes leží na svojom obľúbenom mieste s ušami voľne zvesenými, cíti sa dobre.
Ak má jasné, pekne otvorené oči, je šťastný.
Ak na nás pozerá s hlavou šikmo zdvihnutou, chcel by asi vedieť, kedy už asi vyrazí s pánom na prechádzku.
Doširoka otvorené oči, na ktorých vidno až beľmo, znamenajú, že pes má strach.
Ak sťahuje kútiky úst dozadu, otvára tlamu a dvíha horný pysk pri zdvihnutých ušiach, usmieva sa a dáva nám znamenie, že sa chce hrať.
Ak okrem toho kýve chvostom a behá okolo nás sem a tam, chce sa vyblázniť.
Ak dvíha pysk, cerí zuby a vraští čelo, varuje.
Ak ježí srsť a začína vrčať, je lepšie sa mu vyhnúť, lebo naznačuje, že by mohol uhryznúť.

Chvost

  • charakteristické vrtenie chvostom signalizuje radosť a priateľstvo
  • pokiaľ je vrtenie prehnané, skôr ako bičovanie, je to prejav podriadenosti
  • pomalé, akoby stuhnuté švihanie označuje hnev
  • chvost stiahnutý medzi zadnými nohami je prejavom strachu
  • bojazlivé a nervózne psy často strnulo vrtia chvostom na znamenie uzmierenia
  • chvost zodvihnutý v uhle 45 stupňov značí záujem alebo poplach

Uši

  • pokiaľ je vyplašený alebo v strehu, má vztýčené uši
  • uši sklopené dozadu vyjadrujú potešenie, alebo strach

Oči

  • pravidelný a mierny očný kontakt medzi psom a jeho pánom posilňuje vzájomný vzťah
  • pokiaľ pes vyjadruje potešenie alebo podriadenosť, potom má zúžené alebo napoly zatvorené oči
  • upretý a dlhý pohľad je výzvou k bitke. Pokiaľ si potzerajú zvieratá uprene do očí, skončí to buď bitkou, alebo sklonením hlavy podriadeného.

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk