Kastrácia

28. februára 2018

Možno budete chcieť mať od vášho psa šteňatá. Potom sa rozhodnite, či chcete šteňatá iba odchovať, alebo psa použiť na chov. Ak má byť váš pes iba domácim maznáčikom, mal by byť kastrovaný, či už je to samec, alebo samica. Vylúčite tak tieto možné ťažkosti:

  • nechcené šteňatá
  • možnosť problémového správania
  • rakovina a iné reproduktívne ochorenia
  • rozšírené choroby
  • túlanie
  • honcovanie sučiek
  • zdravotné riziká počas kotnosti a pôrodu

Prečo je kastrácia dobrým riešením

Nekastrované psy majú silné nutkanie rozmnožiť sa a odovzdať svoje gény budúcej generácii. Psy i sučky budú silne motivované, aby sa k sebe dostali v správnom čase. Pohlavne vyspelý nekastrovaný pes bude mať sklon k túlaniu, ak bude mať možnosť hľadať potenciálne družky. Hrozí pritom riziko, že spôsobí dopravnú nehodu, alebo skončí v odchytovej službe.
Nekastrované sučky honcujú dvakrát do roka(i keď niektoré plemená ako basenži len raz) a musia byť pod prísnym dohľadom, aby sa vylúčila nechcená brezivosť. Sučka bude totiž neustále hľadať príležitosť utiecť a nájsť si sexuálneho partnera.
Nekastrované psy prestanú často žrať, ak nemôžu ísť von. Značkujú v dome, sú nepokojné, frustrované a kňučia.

Kedy sa kastruje

Ku kastrácii sa pristupuje v čase, keď pes dosiahne sexuálnu vyspelosť, obyčajne okolo šiestich mesiacov veku (fáza podobná dospievaniu ľudí) a hocikedy potom. Rôzni veterinári majú odlišný názor na to, kedy sa majú kastrovať sučky; niektorí nechávajú sučky raz honcovať a kastrujú v deviatich mesiacoch veku. Iní nebudú kastrovať sučku, ktorá práve honcuje, a dajú prednosť kastrácii asi o tri mesiace. Je to preto, že reproduktívne orgány sú zväčšené zvýšenou dodávkou krvi počas honcovania a krátko po ňom, takže operácia predstavuje väčšie riziko.

Priebeh kastrácie

Operácia sučiek je omnoho zložitejšia, a preto je drahšia ako kastrácia psov.

SUČKY

Vaječníky, vajíčkovody a maternica sa odstraňujú v hlbokej narkóze. Miesto operácie sa oholí a dezinfikuje. Na strednej čiare, ktorá prebieha od pupka k zadným nohám, sa vedie malý rez. Po vybraní orgánov sa rana zašije. Stehy sa odstraňujú o 10 – 14 dní, ak veterinár nepoužil vstrebateľné stehy.

SAMCE

Pes je uspaný. Jeho vajíčka a časť semenovodu sa odstránia malým rezom v miešku, rana sa zašije podobne ako samiciam.

Predoperačná pooperačná starostlivosť

Psy nesmú dostať 12 hodín pred operáciou potravu ani vodu (niektorí veterinári vodu povoľujú). Väčšina samcov sa vracia k bežnému životu do troch dní, sučky do piatich dní. Keď svojho psa dopravíte od veterinára domov, bude po narkóze najskôr ospalý. Uložte ho preto na teplé, tiché miesto, aby mohol odpočívať bez vyrušovania. Pripravte mu vodu a ľahké jedlo – varené kura alebo rybu. Jemne ho odrádzajte od hryzenia alebo prehnaného oblizovania stehov (možno mu budete musieť nasadiť ochranný golier). Ak máte po kastrácii svojho psa nejaké starosti či pochybnosti, poraďte sa s veterinárom.

Správanie a kastrácia

Ak ku kastrácii dochádza čo najskôr, správanie samcov a samíc bude skoro rovnaké – aspoň z praktického hľadiska majiteľa. Obe pohlavia budú prítulnejšie a poddajnejšie. Je niečo pravdy na tom, že kastrované jedince sa stanú menej aktívne, keď starnú (napriek tomu, že odhadovaná dĺžka života je väčšia), pretože priberú na hmotnosti. Možno tomu predísť – upravíte diétu psa a poskytnete mu dostatok pohybu. Niektoré sučky trpia neschopnosťou udržať po kastrácii moč (najmä sučky s hmotnosťou nad 20 kg), ale to možno obyčajne úspešne držať pod kontrolou liekmi; kastrácia, naopak zníži riziko vzniku nádorov na mliečnych zľazách.
Pokiaľ ide o agresivitu, zmeny v správaní psov – kastrátov – nebývajú príliš výrazné.

Antikoncepcia

Sučke možno dlhodobo podávať antikoncepčné hormonálne prípravky, ale veterinári ich spravidla neradi predpisujú. Hrozí totiž riziko vedľajších účinkov a následkov, ako je pyometritída (život ohrozujúci hnisavý zápal maternice). Antikoncepčné prípravky tiež nie sú stopercentne spoľahlivé. Môžu však zabrániť nechcenej brezivosti, aj keď sučka bola už pripustená.
Chemická kastrácia (spočívajúca v aplikácii antitestosterónovej injekcie) je možná pri samcoch, ale tiež nie je úplne účinná a psy sa môžu občas so sučkami spáriť. K vedľajším účinkom patria zvýšená chuť do jedla a zmena farby srsti v mieste vpichu injekcie. Chirurgická kastrácia preto zostáva najspoľahlivejším riešením prevencie počatia.

Rada

Po kastrácii držte psa na vôdzke v čase pooperačnej starostlivosti približne dva týždne. Potom sa väčšina samcov môže vrátiť k normálnemu režimu prechádzok a pohybu. Sučky to musia urobiť postupne. Ešte aspoň ďalšie štyri až osem týždňov jej nedovoľte vyskakovať.

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk