Každá bunka v tele potrebuje dostatok výživy. Tá sa dostáva krvou, ktorá zároveň z tele odnáša odpadové látky. Krv sa skladá z červených a bielych krviniek obsiahnutých v tekutine zvanej krvná plazma. Plazma ďalej obsahuje krvné doštičky, ktoré majú v sebe látku vyvolávajúcu zrážanie krvi pri zranení. Červené krvinky prepravujú kyslík a výživu získanú z krvi, zatiaľ čo biele krvinky zbierajú a prepravujú nečistoty a baktérie, ktoré napadli bunku.
Cesta krvi
Krv nepretržite vháňa do tela srdce. Jej cesta sa začína v ľavej srdcovej predsieni a komore. Kyslíkom obohatená krv putuje z ľavej predsiene do ľavej komory a do veľkej tepny (srdcovnice – aorty), rýchlo tečie všetkými tepnami a rozvádza zásoby kyslíka a výživy nazbierané v tenkom čreve. Uvoľňuje živiny a zbiera baktérie, odumreté krvinky a oxid uhličitý. Krv sa potom dostáva do žíl, ktorými sa spolu s odpadovými látkami dostáva späť do pľúc, aby sa zbavila odpadu a znovu sa nasýtila kyslíkom a výživou, kým vtečie do srdca. Odtiaľ sa jej cesta (obeh) opäť opakuje.
Viete, že…?
Krv pri priechode srdcovnicou (aortou) rozťahuje jej steny a tlakové vlny posiela do tepien – poznáme to ako tep (pulz).
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005 www.pes.eu.sk