Pod pojmom chrup psa označujeme súbor zubov jedinca. Jeho popis je súčasťou hodnotenia exteriéru jedinca. Chrup má veľký význam vo výžive a pracovnom využití jedinca.
Horná čeľusť (obr.)
Dolná čeľusť (obr. )
I – Rezáky (dentes incisivi) sú uložené v medzičeľusťných kostiach v hornej a dolnej čeľusti vždy po šiestich. Rezáky hornej čeľusti sú väčšie ako rezáky dolnej čeľusti.
C – Špiciaky (dentes canini) sú najdlhšie zuby psa s hlbokým a dlhým koreňom. Sú kužeľovitého tvaru, po stranách sú mierne sploštené.
P – Črenové zuby (dentes praemolares) nasledujú za špiciakmi. Dlholebečné plemená majú medzi črenovými zubmi pravidelné medzery. Krátkolebečné plemená ich majú tesne vedľa seba alebo šikmo postavené.
M – Stoličky (dentes molares) sú postavené tesne vedľa seba a ich počet je rozdielny v hornej a dolnej čeľusti
Chrup dospelého psa sa skladá zo 42 zubov. Svojimi koreňmi sú pevne zakotvené v zubných lôžkach čeľustí.
Šteňatá sa rodia bez zubov a až vo veku 3-4 týždňov im začnú z hornej a dolnej čeľusti vyrastať mliečne špiciaky. Mliečne zuby sú drobnejšie, jednoduchej stavby a ich funkčnosť je niekoľko týždňov. Do veku asi dvoch mesiacov šteňaťa tvoria mliečne zuby ucelenú radu v počte 28. Mliečne zuby sa v dôsledku postupného vstrebávania zubných koreňov začnú hýbať a neskôr vypadávať v poradí približnom ako vyrastali.
Výmena mliečnych zubov za trvalé sa začína približne v 3 až 5 mesiaci veku šteňaťa, pričom ako prvé trvalé zuby vyrastajú rezáky, za nimi nasledujú špiciaky, črenové zuby a stoličky. U trpasličích plemien psov začína výmena zubov často až vo veku 6 mesiacov.
Opotrebovanie zubov nie je rovnomerné a závisí od viacerých činiteľov (spôsob kŕmenia, zloženie stravy, plemenná príslušnosť, odolnosť zubov). Veľkosť, tvar, postavenie a výmena jednotlivých zubov, alebo celého chrupu je individuálna.
Oligodontia – málozubosť, ak má jedinec menej ako 42 zubov
Polyodontia (hyperdontia) – nadpočetnosť zubov, ak má jedinec viac ako 42 zubov.
Záhryz psa
Predhryz (obr. )
Podhryz (obr. )
Kliešťový záhryz (obr. )
Nožnicový záhryz (obr. )
Predhryz – ak je dolná čeľusť dlhšia ako horná čeľusť
Podhryz – ak je dolná čeľusť kratšia ako horná, tak že medzi radom dolných a horných rezákov je medzera.
Kliešťový záhryz – ak rezáky dosadajú na seba svojimi reznými hranami.
Nožnicový záhryz – ak rad horných rezákov prekrýva dolné rezáky tak, že sa dolné rezáky dotýkajú vnútorných plôch horných rezákov.