Aké vyšetrenie čaká vášho spoločníka u veterinára? Čo sa stane, keď so svojím starnúcim psom navštívite veterinárneho lekára? Na úvod návštevy sa vás veterinár ako majiteľa zvieraťa opýta na symptómy, ktoré by poukazovali na proces starnutia, prípadne zvláštne správanie, či príznaky nejakej choroby a potravu, ktorou ho kŕmite. Psa pravdepodobne odváži, odmeria mu teplotu, dychovú a tepovú frekvenciu. Prehliadne zvieraťu oči, uši, pokožku a srsť. Vyšetrí kĺby a lymfatické uzliny, pohmatom skontroluje, či pod kožou nie sú nejaké nepravidelnosti. Ak už vypršal čas potrebný k ďalšej vakcinácii, či odčervovacej terapii, lekár to môže ihneď previesť.
Podrobnejšie dodatkové vyšetrenia
Niekedy je k dôslednejšej diagnostike nutné vykonať laboratórne vyšetrenie. Vtedy sa odporúča urobiť krvný obraz, ako aj rozbor moču a iných výlučkov k stanoveniu rôznych parametrov. Tieto informácie môže poskytnúť špeciálne vybavenie, ktoré k tomuto účelu býva k dispozícii vo väčšine veterinárnych ordinácií. Pri artróze k lepšiemu stanoveniu diagnózy pomáha RTG vyšetrenie.
Rada
Základom dobrého zdravia vášho psa je vaša starostlivosť. Dvakrát do roka sa presvedčte na veterinárnej klinike, že je váš pes úplne v poriadku, veterinár totiž veľmi skoro rozpozná možné zdravotné problémy. Niektorí veterinári vedú aj poradne pre majiteľov starších psov a vedia, že práve im treba venovať viac času a priateľstva. Osobitnú pozornosť si vyžaduje telesná „údržba“ psa, najmä ak na ňu sám nestačí, pretože ich trápi napríklad osteoartritída. Takýmto psom treba pomôcť predovšetkým s hygienou na ťažko dostupných miestach, napríklad pod chvostom, pravidelné strihanie vyžadujú aj pazúry, ak si ich pes nemá možnosť obrúsiť počas prechádzok a pri cvičení vonku.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk