Prípravky a lieky alebo pilulky predpísané, alebo odporúčané vašim veterinárom, podávajte presne podľa jeho pokynov. Predpísanú liečebnú alebo preventívnu kúru pre psa absolvujte celú. Ak sa totiž nepoužijú všetky predpísané lieky, nedostaví sa žiaduci účinok. Nielenže zbytočne miniete peniaze, ale váš pes bude i naďalej trpieť. Ak podávanie liekov alebo aplikáciu sami nezvládnete, obráťte sa na veterinára.
Tekuté lieky
Tekuté lieky je najlepšie podávať injekčnou striekačkou, ktorú vám predá veterinár. Koniec striekačky (bez ihly) vsuňte psovi do kútika papule a pomaly ju vyprázdnite. Zároveň mu hladkajte hrdlo, aby liek prehltol.
Pilulky
Niektoré psy si vezmú pilulky z vašej dlane alebo obalené kúskom niečoho dobrého. Ak ich nemožno podať s potravou, riaďte sa týmito pokynmi:
- pevne uchopte psa
- nakloňte mu hlavu dozadu
- otvorte mu papuľu
- pilulku vložte do najhlbšie do krku
- papuľu psa zavrite
- hladkajte mu hrdlo, aby pilulku zhltol
Lieky na vonkajšie použitie
Podávajte len lieky predpísané alebo odporúčané veterinárom. Ak dávate psovi kvapky alebo masť na oči, držte mu hlavu tak, aby sa nehýbal (prípadne niekoho požiadajte, aby psa podržal) a mierte do stredu oka alebo na miesto predpísané veterinárom.
S kvapkami do uší je to podobné; držte psovi pevne hlavu, vytlačte kvapky podľa odporúčania a potom jemne masírujte oblasť blízko spodku ucha, aby sa tekutina rovnomerne rozniesla do postihnutých miest. Pri nanášaní na rany jemne votrite masť čistým prstom. V prípade zoonotických chorôb (prenosných zo zvieraťa na človeka) použite gumené alebo latexové rukavice pre každú vonkajšiu aplikáciu a potom ich zahoďte do odpadkov.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk