Ubytovanie psa

17. februára 2018

Umiestnenie psa nie je len otázkou pomeru jeho telesnej veľkosti k rozlohe obytnej plochy. Skôr než na počet metrov štvorcových myslite na to, že pes je spoločenský tvor – k spokojnosti potrebuje kontakt so „svojím“ človekom a kopu vonkajších podnetov (vychádzky, športové aktivity, a pod.).

Malé šteniatko patrí do bytu!

Psík medzi 8. – 12. týždňom života prechádza tzv. obdobím socializácie, počas ktorého si vytvára vzťah k svojmu okoliu. Šteniatko si môže vybudovať správnu väzbu na vás a členov vašej rodiny iba vtedy, keď s ním budete čo najviac v kontakte. Potom nasleduje zdravotné hľadisko. Organizmus psieho bábätka ešte nie je dostatočne odolný voči chorobám, a tak aj banálne prechladnutie môže mať fatálne následky.

Pes v byte

PSÍK V BYTE potrebuje dve stále miesta – na spanie a na jedlo. Peleštek môžete dať prakticky kamkoľvek. Podmienkou je iba dostatok tepla a pokoja na odpočinok. Ako psiu jedáleň vám odporúčame miesto, ktoré sa dobre upratuje.
Čím viac voľnosti má šteňa v pohybe po byte, tým lepšie. Len bezcitný majiteľ vyhradí psovi 1 – 2 m2, odkiaľ nesmie ani na krok! Určité obmedzenia sú samozrejme na mieste (napr. detská izba, alebo spálňa) – v takom prípade šteniatku hneď na začiatku vysvetlite, ktoré priestory sú preň tabu.

Pes vonku

Ak sa má psík preťahovať na dvor, musíte preňho vopred pripraviť vhodné podmienky. Základom je dobrá búda. Jej rozmery závisia od veľkosti psa – mal by sa vnútri poholne postaviť a natiahnuť. Dvojité steny vysteľte zatepľovacou vložkou (napr. z polystyrénu).
Minimálna plocha výbehu pre malé plemená je 6 m2, pre stredné 8 m2 a pre veľké 10 m2. Podklad má byť čiastočne pevný (napríklad betón či dlaždice), čiastočne mäkký (piesok alebo hlina). Vo výbehu nesmie chýbať tienisté miesto.

PES V ŽIADNOM PRÍPADE NEPATRÍ NA REŤAZ ALEBO DO TESNEJ KLIETKY!

 

Klietka a búda

Klietka, lepšie povedané koterec, musí mať dostatočnú veľkosť, aby sa tam pes mohol hrať a pobehovať. Mala by v nej byť aj búda, ktorá zodpovedá klimatickým podmienkam daného miesta a veľkosti psa. V ideálnom prípade by mala byť z dreva, aby sa dala ľahko rozložiť a vyčistiť. Nemala by mať žiadne pukliny a zvonku i zvnútra by mala byť nalakovaná ochranným lakom. Kvôli ochrane pred vlhkom by mala stáť minimálne na 30 cm koloch. Spodná časť búdy by mala byť vystlaná dekou alebo matracom (vhodná je aj slama. Dobre izoluje a ľahko ju vymeníte, ak je znečistená). Strecha musí byť nepriepustná, mierne šikmá a odkrývateľná, aby ste ju v prípade potreby mohli otvoriť, vyvetrať a búdu vyhriať slnkom.

Búda by mala mať taký veľký otvor, aby ním pes bez námahy mohol prejsť. V zime môžete vchod prekryť starou dekou. Psy, ktoré žijú spravidla vonku, sú zdravšie a žijú dlhšie ako vnútri žijúce psy.

Pre psa nie je natoľko dôležité, KDE žije, ale AKO žije! Ak mu zabezpečíte dostatok pohybu a zábavy, môžete spoločne obývať minigarsónku aj s dogou veľkou ako teľa. A naopak – ak sa pozornosť majiteľa obmedzuje len na prísun potravy, neurobí psa šťastným ani ten najluxusnejší výbeh.

Zdroj: R. Falappi: Psy, IKAR, Bratislava, 2001
Informačné kampane, www.pes.eu.sk

Kategórie: