Mikročipizácia

17. februára 2018

Každý rok sa stratí svojim majiteľom niekoľko tisíce zvierat bez možnosti návratu späť – tragédia, ktorá sa môže stať aj tomu najopatrnejšiemu majiteľovi. Samozrejme, že sa staráte o svojho psa. Ale aj ten najmilovanejší a najlepšie vycvičený pes sa môže zatúlať alebo stratiť – môže sa náhodne dostať von dverami, ktoré nechali otvorené deti alebo návšteva, môže sa zľaknúť nejakého nečakaného zvuku a uniknúť, možnosti sú nekonečné. Každý deň sú neidentifikované zvieratá (bez registračnej známky alebo mikročipu) zabité v karanténnych odchytových staniciach po celej krajine. Veľa takýchto psov by mohlo byť navrátených svojim majiteľom, v prípade zabezpečenia totožnosti.

Mikročip – stála a bezpečná odpoveď

Mikročip je malé teliesko o veľkosti zrnka ryže so špeciálnym číselným kódom pre každého psa. Je vpravený do podkožia pomocou špeciálnej nastreľovacej ihly podobným spôsobom ako očkovanie psa.

V prípade nájdenia vášho strateného psa alebo mačky je tento mikročip prečítaný špeciálnym čítacím zariadením, ktoré by malo byť k dispozícii na každej odchytovej stanici. Toto čítacie zariadenie prečíta špeciálny kód na mikročipe. Všetky informácie spojené s vašim kódom sú zaznamenané v celoslovenskom registračnom centre, ktoré bolo založené Štátnou veterinárnom správou.

Ktoré zvieratá môžu byť začipované?

Akékoľvek zviera je možné začipovať, ale najčastejšie sa čipizácia používa u psov a mačiek. Takisto zvieratá v ZOO a kone bývajú čipované.

Pes má obojok so štítkom a adresou, tak prečo ho nechať začipovať?

Často sa stávajú nehody. Obojky a identifikačné visačky sa roztrhnú, registračné známky môžu byť ukradnuté alebo ich pes stratí. Mikročip je neodnímateľný, pes ho nemôže stratiť, identifikuje totožnosť vášho psa do konca jeho života a je neškodný.

Aká je cena mikročipu?

Cena mikročipu spolu s veterinárnym zákrokom závisí od veterinára a predajcu. Odhadovaná cena je 10,- € ( 300 Sk).

Kde môžete nechať svojho psa začipovať?

V prípade, že vaše mesto nezaviedlo mikročipový registračný systém, žiadajte oň na mestskom magistráte – oddelení životného prostredia, prípadne kontaktujte svojho veterinára, ktorý vám poradí.

Existujú aj iné spôsoby?

Samozrejme. Aj keď nie sú natoľko komplexné ako mikročipy, môžete ich ľahko použiť už dnes. Najviac môžeme odporúčať vyhotovenie vlastného medailóniku na obojok, ktorý vám urobí každá gravírovacia služba. Na medailóniku uveďte svoje meno, ulicu s číslom, mesto a telefón aj s predvoľbou.

Použiť môžete aj iné menovky, ktoré dostať v kynologických potrebách. Najjednoduchšie je prilepenie papierika s údajmi na obojok a obvinutie priesvitnou lepiacou páskou.

Zdroj: Informačné kampane, www.pes.eu.sk

Kategórie: