Kohútik : spojuje krk a chrbát a mal by byť priestranný a dobre rozložený. Krátky kohútik býva spôsobený príliš strmým postavením lopatky. Výsledkom je prepadlina , narušujúca plynulý priebeh hornej línie a hlavne krátky krok hrubých končatín. Je to bod, podľa ktorého určujeme výšku jedinca.
Výrazný kohútik (obr.) Nevýrazný kohútik (obr.)
Chrbát : nadväzuje na kohútik a vzadu je ohraničený bedrami. Odovzdáva pohybové impulzy panvových končatín prednej časti tela a v spolupráci s hrudnými končatinami tlmí nárazy. Dĺžka, pevnosť a priebeh chrbtovej línie výrazne ovplyvňuje kvalitu pohybu. U väčšiny plemien sa vyžaduje rovný a pevný chrbát.
Rovný chrbát (obr.) Prehnutý chrbát (obr.) Kaprí chrbát (obr.)
Prechod : medzi bedrami a chrbtom je výrazne vyznačený diafragmatickým stavcom. Bedrové stavce tvoria typický bedrový oblúk, ktorý má veľký význam pre pohyb psa. Práve bedrový oblúk umožňuje podsunutie panvových končatín pod telo a ich mohutný odraz. Vzhľadom k tomu, že bedrá predávajú pohybové impulzy na prednú časť tela, musia byť pružné, dobre svalnaté, pevné, krátke a priestorné.
Zadok : nadväzuje na bedrá. Jeho formovanie úzko súvisí s postavením a pohybom panvových končatín, nasadením chvostu a o iného u sučiek aj s priechodnosťou pôrodných ciest. Väčšinou je zadok mierne sklonený (asi 20-30 stupňov).
Nasadeným chvostom (obr.)
Zrazený s nízko nasadeným chvostom (obr.)
Rovný s vysoko nasadeným a kolmo noseným chvostom (obr.)
Šikmý s nízko nasadeným chvostom (obr.)
Chvost : hrá dôležitú úlohu pri zmene smeru pohybu a z jeho nesenia je možné posudzovať psychický stav jedinca. Nasadenie v optimálnom prípade zodpovedá tvaru zadku plemena. Nosenie chvosta výrazne dokresľuje tvar telaChvost : hrá dôležitú úlohu pri zmene smeru pohybu a z jeho nesenia je možné posudzovať psychický stav jedinca. Nasadenie v optimálnom prípade zodpovedá tvaru zadku plemena. Nosenie chvosta výrazne dokresľuje tvar tela.
Brucho:
Vtiahnuté brucho (obr.)
Voľné brucho (obr.)