Čistokrvný pes, kríženec alebo miešanec?
ČISTOKRVNÝ PES
PRE:
- Ak ste si o príslušnom plemene preštudovali základné informácie, ste schopní upresniť si svojho ideálneho spoločníka a pravdepodobne budete mať jasnú predstavu o jeho vzhľade a povahe
- Na výber je mnoho typov a farieb
- Čistokrvné psy sú väčšinou vyšľachtené veľmi starostlivo; mali by ste teda získať zdravé zviera
PROTI:
- Čistokrvné psy sú zvyčajne drahšie než krížence
- Niektoré plemená majú sklon k vrodeným problémom alebo určitým chorobám
- Niektoré plemená majú isté povahové črty, ktoré sa vám nemusia páčiť, alebo sa nebudú hodiť k vášmu spôsobu života či požiadavkám
- Niektoré plemená sú vzácne, a preto nedostupné, prípadne dopyt prevyšuje ponuku
KRÍŽENEC
PRE:
- Obyčajne je lacnejší než čistokrvný pes
- Často viete, ako vyzerali rodičia, takže odhadnete, aký bude pravdepodobne vzhľad a povaha psa
- Väčšinou je zdravší než čistokrvné psy, ale to závisí od rodičov a ich genetiky
- Kríženie býva zámerné; môžete teda očakávať, že potomkovia budú vychovávaní starostlivo, teda dobre socializovaní a zdraví, ale nie vždy; buďte opatrní!
PROTI:
- Nie vždy ho dostanete, najmä ak chcete určitú kombináciu rodičov
- Podľa povahy a charakterových čŕt môžu byť niektoré kombinácie „výbušné“; výsledkom je veľmi náročný alebo odrádzajúci pes (napr. kríženec borderskej kólie s anglickým špringerom, ale nájdu sa aj výnimky)
MIEŠANEC
PRE:
- Lacný alebo zadarmo
- Široká škála typov a farieb
- Obyčajne ho získate ľahko
- Väčšinou majú málo zdravotných problémov
PROTI:
- Povahové vlastnosti rodičov obyčajne nie sú známe, takže nie je isté, či sa pes vzhľadom a povahou vydarí
- Možno budete musieť čakať, kým nájdete jedinca správneho veku, farby a pohlavia
- Nemôžete si byť istí, že sa o psa správne starali, a tak si dajte pozor na príznaky zlého zdravia, problémové správanie a chyby v povahe
Viete, že…?
Psy sa vyskytujú vo všetkých možných tvaroch a veľkostiach vhodných na najrôznejšie využitie a pre akýkoľvek vkus. Pri niektorých plemenách však človek zmenil ich zovňajšok, aby dosiahol určitý vzhľad. Medzi hlavné spôsoby úprav patrilo v minulosti kupírovanie chvosta a uší (dnes je už v mnohých krajinách nezákonné), a tak počet nekupírovaných psov rastie. Uši a chvost sa upravovali a dodnes ešte niekde kupírujú dobermanom, uši dogám, chvost rotvajlerom. Niektoré plemená majú skrátenú ňucháčovú partiu – tzv. sploštené (brachycefalické) ňucháčiky; ak je však odklon od normálu príliš veľký, bude mať zviera veľmi pravdepodobne zdravotné problémy súvisiace s týmito abnormalitami.
Čo znamená meno?
Čistokrvné plemená sa delia na kategórie pomenované podľa konkrétnych účelov, to znamená podľa toho, na čo boli vyšľachtené. Poľovné psy tvoria samostatnú skupinu. V Anglicku, USA a v niektorých ďalších krajinách sa psy ďalej delia do dvoch základných podskupín podľa prevažujúceho spôsobu lovu.
- Hounds – túto skupinu tvoria „zrakové“ psy, ktoré sa pri love orientujú zrakom, a „čuchové“ psy, ktoré sa riadia čuchom. Sem patrí napríklad greyhound, bígel, basenji a rodézsky ridgeback /ridžbek/ (v slovenčine tieto plemená nazývame duriče).
- Gundogs – plemená využívané na vyhľadanie, vyhnanie a prinášanie zveri; najznámejšie sú pointre, retrievery a španiele.
- Teriéry – psy vyšľachtené na prácu pod zemou, na ulovenie alebo vyhnanie škodlivej zveri. Príklad – bedlingtonský teriér, bulteriér, austrálsky teriér, nemecký jagdteriér a Parson Jack Russell.
- Úžitkové plemená – niektoré boli vyšľachtené na určitý účel, ale dnes sa už chovajú len ako spoločenské psy. Príklad – dalmatínsky pes, pôvodne kočiarový sprievod, čau-čau, ktorého Číňania chovali na kožušinu a mäso.
- Pracovné plemená – v tejto skupine sa nachádzajú psy vyšľachtené na stráženie (pre bezpečnostné zložky) alebo iné práce – dopravu, záchranu či ťahanie saní. Príklad – rotvajler, doberman, leonberger, boxer, sibírsky husky, pyrenejský horský pes, svätobernardský pes, akita, bordeauxská doga, nemecká doga a mnoho ďalších.
- Pastierske plemená – sem patria psy, ktoré naháňajú stáda dobytka, oviec a iných domácich zvierat. Nájdeme tu nemeckého ovčiaka, kólie, ovčiarske psy, waleského korgiho alebo briarda.
- Toy plemená – malé plemená vyšľachtené na potešenie (na kolená, do náručia), ale niektoré z nich sú aj dobrí strážcovia, v nebezpečenstve veľmi statoční. Príkal – pekinský palácoví pes, toy špic, malý pinč, opičí pinč, austrálsky silky teriér a yorkshirský teriér (hoci v 40. rokoch 19. storočia ho yorkshirskí tkáči vyšľachtili na lov potkanov).
Základné črty skupín psov
PASTIERSKE PSY
Ľahko cvičiteľné, veľmi aktívne, veľmi citlivé, majú sklon k sterotypnému správaniu, ak ich vlohy a energia nie sú správne usmernené. Sú veľmi verné, potrebujú veľa pohybu a mentálnej stimulácie.
DURIČE
Prítulné a priateľské, ale veľmi nezávislé, a preto oveľa náročnejšie na výcvik než psy z ostatných skupín.
OSTATNÉ POĽOVNÉ PSY
Obľúbené ako spoločníci, ich vrodeným inštinktom je spolupráca s majiteľom, bývajú ovládateľné, tolerantné, majiteľom robi radosť, sú vnímavé.
TERIÉRY
Živé, zvedavé, húževnaté, s veľmi vyhranenou a rozhodnou povahou, často pánovité, hlasné, podozrievavé voči cudzím, nie vždy tolerantné k deťom.
STRÁŽNE A PRACOVNÉ PLEMENÁ
Povahu ovplyvňuje chov, výchova, ranná socializácia a prostredie, niekedy, ak sú nesprávne vedené, sú dominantné.
TOY PLEMENÁ
Malá veľkosť, väčšinou sú priateľské a prítulné, ale aj statoční strážčovia.
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005 www.pes.eu.sk